14:14, duminică, 28 februarie, 2021

Duminica Fiului risipitor, la Catedrala mitropolitană din Chișinău

În Duminica Întoarcerii Fiului risipitor, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Mitropolitană „Naşterea Domnului” din municipiul Chișinău.

Alături de Întîistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova au înălțat rugăciuni PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretar mitropolitan și eclesiarh al Catedralei, împreună cu soborul de slujitori.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul mixt al Catedralei Mitropolitane condus de dna dirijor Angela Angheni.

La Sfânta Liturghie, în toate bisericile din cuprinsul Mitropoliei s-a citit Pericopa Evanghelică de la Sfântul Evanghelist Luca (cap. 15, vs. 11-32) ce ne aduce în atenţie pilda Fiului Risipitor care „îşi vine în sine” şi se reîntoarce din drumul robiei spre adevărata libertate, părăsind păcatul prin pocăinţă.

După dreptate, fiul risipitor trebuia pedepsit. După milostivirea şi iubirea părintească, el a fost iertat, pentru că valoarea persoanei, a sufletului omului este mai mare decât ceea ce poate face el într-o anumită perioadă a vieţii, chiar şi atunci când săvârşeşte răul. Dacă sufletul omului căzut hotărăşte să se ridice din păcat şi să ceară iertare de la Dumnezeu, Tatăl Cel milostiv recuperează, ridică, reînvie, dă viaţă celor care se pocăiesc. În primul rând vedem că pocăinţa fiului risipitor este una venită dintr-o încercare grea. Şi aceasta ne arată că, în general, noi ne pocăim când trecem prin greutăţi.

Evanghelia de astăzi ne pregăteşte pentru Sfântul şi Marele Post, ne cheamă să ne gândim la ceea ce am risipit în viaţa noastră în păcat, înstrăinare de Dumnezeu, în patimi egoiste, având posibilitatea să fi adunat în sufletul nostru, în schimbul acestora, prin rugăciune şi fapte bune, lumină şi bogăţii ale sufletului pe care nimeni nu le va lua de la noi.

Duminica viitoare Biserica Ortodoxă se va afla în Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi, sau a lăsatului sec de carne.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media