0:53, vineri, 2 iunie, 2017

Ziua copilului sărbătorită la biserica din satul Cruglic

Tradițional, la biserica din satul Cruglic raionul Criuleni, în fiecare an se serbează Ziua Copilului. Și anul acesta a fost organizată sărbătoarea, care a adunat peste 200 de copiii cu părinții și buneii lor.

Copiii au pictat cu vopsele pe hârtie și cu cretă colorată pe asfalt, iar cei care dispuneau de biciclete au promovat modul sănătos de viață și transportul ecologic, plimbându-se cu bicicletele prin sat. Copiii de la grădiniță împreună cu educătoarea dna Geta Trocin au prezentat un recital de cântece și poiezii, iar copiii de la liceul din Cruglic împreună cu bibliotecara de la Biblioteca Publică din Cruglic, dna Angela Cucu au prezentat un mic concert cu cântece pentru copiii. Interpreții au fost răsplătiți cu cărți ziditoare de suflet.

După activitățile culturale în care au fost implicați copiii, a venit și înghețata mult așteptată, în fața căreia copiii s-au arătat nerăbdători. Înghețata, peste 200 de bucăți a fost donată de magazinului de construcție din Cruglic.

Aducem mulțumiri celor ce au contribiut ca sărbătoarea copiilor să fie organizată: compania Art – Atribut, magazinul de construcție din Cruglic, dna Geta Trocin – educatoare la grădinița din Cruglic, dna Angela Cucu – bibliotecară la Biblioteca Publică Cruglic.

Sursa: https://nicolaeciobanu.wordpress.com/