18:22, joi, 9 decembrie, 2021

Vizita reprezentanților Ambasadei Germaniei în Republica Moldova la reședința mitropolitană din Chișinău

Joi, 9 decembrie 2021, cu Binecuvântarea ÎPS VLADIMIR, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretarul Mitropoliei a primit în vizită la Reședința mitropolitană din Chișinău pe dl. Ullrich Kinne, Șef adjunct al misiunii și dl. Götz Ortmann, Secția cultură a Ambasadei Germaniei în Republica Moldova.

În cadrul discuțiilor, reprezentanții Ambasadei Germaniei în Republica Moldova au mulțumit pentru primire, subliniind faptul că se bucură de conlucrarea din ultimii ani dintre Direcția mitropolitană și Ambasada Germaniei la Chișinău.

În cadrul întâlnirii, au avut loc discuții privind colaborarea Bisericii Ortodoxe din Moldova cu Ambasada Germaniei în vederea implementării unor proiecte comune privind prioritizarea turismului din perspectiva valorificării spiritualității-ortodoxe Moldave ca și prioritate de bază a specializării Țării noastre, în parcursul Integrării Europene.

Părintele Secretar Mitropolitan, Vadim Cheibaș a mulțumit oaspeților menţionând că Mitropolia Moldovei rămâne a fi o instituție ce se bucură de aprecierea deosebită a Ambasadei Germaniei de la Chișinău.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media