14:13, vineri, 30 aprilie, 2021

Un grup de reputați medici din țară decorați de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir

Vineri, 30 aprilie, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a decorat la reședința mitropolitană un grup de reputați medici din țară, după cum urmează:

Dl Emil Ceban, Rector al USMF ”Nicolae Testemițanu”, doctor habilitat, profesor universitar – ordinul „Sfântul Ștefan cel Mare”, gr.II;

Dl Andrei Uncuță, Director al IMSP SCR „Timofei Moșneaga” – ordinul „Meritul bisericesc”, gr.II

Dl Mircea Sofroni, Dr. hab. Profesor Universitar, Șef al  Catedrei Oncologie a Universității de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu”- ordinul „Meritul bisericesc”, gr.II;

Dl Adrian BELÎI, Șef al Departamentului de anestezie și terapie intensivă a Institutului de Medicină Urgentă

– ordinul „Meritul bisericesc”, gr.II;

Dna Zinaida ALEXA, Șef secție Endocrinologie la Spitalul Republican „Timofei Moșneaga”- ordinul „Cuvioasa Parascheva”, gr.II.

La finalul ceremoniei de decorare, Mitropolitul Vladimir a adresat celor decorați alese  mulţumiri pentru curajul şi sacrificiul manifestat în timpul pandemiei de Covid-19, apreciind vocaţia, profesionalismul şi contribuţia fiecăruia.

Înaltpreasfinția Sa a menționat că Biserica Ortodoxă din Moldova desfăşoară mai multe proiecte sociale la nivel mitropolitan, eparhial, protopopiate, parohii, mănăstiri și asociații, pentru a sprijini lupta împotriva Covid-19.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media