22:01, vineri, 30 martie, 2018

Trainingul ”FII VOLUNTAR ÎN TABERELE BUCURIEI” la Reședința Mitropolitană

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, la 30 martie 2018, Protopopiatul Chișinău, sectorul I și Asociația Studenților Creștini Ortodocși din Moldova a desfășurat un training de formare intitulat ”FII VOLUNTAR ÎN TABERELE BUCURIEI”.

La începutul instruirii prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretarul mitropolitan, s-a adresat participanților cu un mesaj de salut din partea Mitropolitului, menționând: ”Ne bucurăm că Biserica identifică noi modalități întru formarea spirituală a tinerilor. Taberele ortodoxe dau roduri bune. Aici tinerii se întâlnesc, se cunosc, ajung la frumoase și durabile prietenii. Tot prin tabere unii ajung să se căsătorească și să trăiască viața întru Hristos.”

Trainingul a fost organizat pentru instruirea viitorilor voluntari și coordonatori de tabere pentru copii în diverse parohii. Instruirea a presupus: etapa de cunoaștere și igiena relației într-o tabără, reguli și norme pentru voluntari, precum și simularea unei tabere ortodoxe.

Au fost instruite peste 20 de persoane din 10 parohii, care în vară intenționează să desfășoare tabere de câteva zile.
Direcția mitropolitană aduce sincere mulțumiri grupului de voluntari, în frunte cu teologul Anatolie Stefanov din parohia Ruseștii Noi, Ialoveni, pentru implicare în buna organizare și desfășurare a trainingului.

Sectorul Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret