Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:19, vineri, 9 aprilie, 2021

Tradiția continuă: Sfânta Lumină de la Ierusalim va fi adusă în Sâmbăta Mare și va ajunge în fiecare parohie

Speranţa şi lumina trebuie aduse în sufletele oamenilor. De aceea, tradiția aducerii Sfintei Lumini de la Ierusalim nu se întrerupe în perioada de criză pandemică prin care trecem, ci va avea loc, însă cu normele de protecție necesare.

Sfânta Lumină va fi adusă de la Ierusalim, sâmbătă, 1 mai 2021, spre seară la Aeroportul Internaţional Chișinău, cu sprijinul Ambasadei Republicii Moldova în Statul Israel, în persoana Ambasadorului Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Moldova în Statul Israel, Excelența Sa Gabriela Moraru.

De secole, Lumină Sfântă este considerată un miracol al Ortodoxiei. Focul divin se aprinde pe mormântul lui Hristos de fiecare dată, în timpul vecerniei din Sâmbăta Mare.

Pe această cale, Biserica Ortodoxă din Moldova aduce alese mulțumiri companiei Air Moldova, pentru suportul misiunii de aducere a Luminii Sfinte în Republica Moldova.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media