18:24, miercuri, 28 martie, 2018

„Tinerii în căutarea dragostei” | Întâlnirea Episcopului Ioan al Sorocii cu elevii Liceului „George Meniuc” din Chișinău

Cea de-a şasea săptămână a Postului Mare (26 martie – 1 aprilie) este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox. În această perioadă se desfășoară diverse activităţi cu şi pentru tineret.

Miercuri, 28 martie, în sala de festivităţi a Liceului Teoretic „G. Meniuc” din Chişinău a avut loc o întâlnire cu genericul „Tinerii în căutarea dragostei”.

Cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, la eveniment a fost prezent PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, care în alocațiunea sa le-a vorbit tinerilor despre Dragoste din perspectiva ortodoxă, iar mai apoi a răspuns la întrebările elevilor.

PS Ioan a accentuat importanţa participării elevilor la slujbele oficiate în Biserică şi mai ales în cadrul şcolii, participarea la orele de religie. Totodată, Episcopul Sorociii a adus mulțumiri preotului Aviv Ţâmbaliuc, parohul Paraclisului cu Hramul ,,Sfântul Nicolae” din cadrul Liceului ,,George Meniuc”, pentru activitatea pastoral-didactică desfășurată în această instituție de învățământ.

La sfârşit, copiii şi cadrele didactice au primit din partea ierarhului în semn de binecuvântare iconițe cu chipul Maicii Domnului.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/