Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:19, duminică, 30 decembrie, 2018

Taina Sfântului Maslu pentru grav-bolnavul Vasile, Paracliserul Catedralei Mitropolitane

Având binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir și acordul conducerii Institutului de Medicină Urgentă din Capitală,  Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretarul Mitropoliei Moldovei și eclesiarh al Catedralei Mitropolitane, a săvârșit Taina Sfântului Maslu pentru robul lui Dumnezeu, grav-bolnavul Vasile Ghimp, Paracliserul Catedralei, internat în secția de reanimare.

Sf. Malsu este Taina prin care sufletele credincioșilor, atinse de boală, suferință și durere, primesc alinare.

Consiliul parohial al Catedralei Mitropolitane cere în continuare sfintele rugăciuni pentru robul lui Dumnezeu Vasile, care se luptă între viață și moarte.

Oamenii legii au stabilit că, joi la primele ore ale dimineții, în timp ce deschidea Catedrala Mitropolitană, Paracliserul în vârstă de 79 de ani a fost atacat din spate cu un obiect contondent de o persoană necunoscută, fiindu-i cauzate grave leziuni corporale.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media