9:16, vineri, 10 martie, 2017

Taina Sfântului Maslu – lista sfintelor locașe din Chișinău, unde se săvârșește această slujbă taumaturgică

Taina Maslului este lucrarea sfântă săvârșită în numele Sfintei Treimi, de către preoții Bisericii, prin care se împărtășește credinciosului harul nevăzut al tămăduirii sau ușurării suferințelor trupești (izbăvirea de boli), întărirea sufletească, trupească și iertarea păcatelor.

La solicitarea credincioșilor am întocmit o listă a sfintelor locașe din municipiul Chișinău și din împrejurimile urbei, unde se săvârșește această slujbă taumaturgică.

Astfel, pe TOT PARCURSUL POSTULUI MARE, Taina Sfântului Maslu se săvârșește săptămânal în următoarele biserici:

Luni, la Mănăstirea „Sf. Mare Mucenic Teodor Tiron – Ciuflea”, str. Ciuflea, 12, sectorul Centru, ora 9.00.

Luni, la biserica „Sf. Arh. Mihail” de pe teritoriul Spitalului Municipal „Sf. Arh. Mihail”, str. Arh. Mihail 38, sectorul Centru, ora 17.00.

Miercuri, la biserica „Sf. Mare Mucenic Dimitrie”, de pe teritoriul Institutului de Neurologie și Neurochirurgie Diomid Gherman, str. Vl. Korolenko 2, ora 17.00.

Joi, la biserica „Sf. Mare Mucenic Dimitrie”, Bulevardul Traian 3/1, sectorul Botanica, ora 17.00.

Joi, la biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM, str. Kogălniceanu 67, sectorul Centru, ora 18.00.

Vineri, la biserica „Sf. M. M. Pantelimon”, str. Vlaicu Pîrcălab 42, sectorul Centru, ora 9.00.

Vineri, la biserica „Schimbarea la Față”, Bulevardul Ştefan Cel Mare 164a, sectorul Centru, ora 9.00.

Vineri, la biserica „Nașterea Sf. Ioan Botezătorul”, şoseaua Balcani 7sectorul Buiucani, ora 16.00.

Duminică, la Mănăstirea „Sf. Iacob Persul”, s. Sireți, r. Strășeni, ora 15.00 (perioada de iarnă), ora 16.00 (perioada de vară). Taina Sf. Maslu pe toată perioada Postului Mare se oficiază la biserica parohială din s. Sireți, după Sf. Liturghie duminicală.

* * *

La Mănăstirea „Sf. Mare Mucenic Gheorghe”, s. Suruceni, r. Ialoveni – Sf. Maslu se oficiază în ulitma zi de luni a fiecărei luni, la ora 18 00.

La Biserica cu hramul Sf. Irh. Spiridon al Trimitundei se oficiază în ultima zi de vineri a fiecărei luni, la 0ra 17.00.

Miercuri, 20 aprilie, la mănăstirea „Învierea Domnului” de pe teritoriul cimitirului „Sf. Lazăr” din capitală, ora 17.30.

La Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului”, Sf. Maslu se oficiază conform solicitărilor, la tel. de contact: 022222418.

ÎN PERIOADA POSTURILOR:

Miercuri, la biserica „Sf. Prooroc Ilie”, Bulevardul Mircea cel Bătrân 20, sectorul Ciocana, ora. 17.00.

* * *

SF. MASLU ESTE UNA DIN TAINELE BISERICII ȘI SE RECOMANDĂ ATÂT CELOR BOLNAVI SPRE VINDECARE CÂT ȘI CELOR SĂNĂTOȘI SPRE ÎNTĂRIRE TRUPEASCĂ ȘI SUFLETEASCĂ!

Partea văzută constă din ungerea cu untdelemn sfințit, după ce s-a invocat prin rugăciuni speciale Mila lui Dumnezeu prin puterea Sfântului Duh.

Fraților este un deosebit prilej, mai ales în perioada Postului Mare de a participa la Taina Sfântului Maslu, pentru întărirea noastră sufletească și trupească!

BUNUL DUMNEZEU ȘI MAICA DOMNULUI SĂ NE ÎNTĂREASCĂ SĂ AJUNGEM SĂNĂTOȘI TRUPEȘTE ȘI SUFLETEȘTE LA ÎNVIEREA DOMNULUI!

Material informativ elaborat la inițiativa preoților de spital,

din cadrul Sectorului Sinodal Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale