14:36, vineri, 25 mai, 2012

Sute de slujitori şi credincioşi au protestat votarea Legii cu privire la asigurarea egalităţii

Adoptarea acestei legi a stârnit nemulţumirea a sute de slujitori şi credincioşi, care au protestat în dimineaţa zilei în faţa Palatului Republicii. Protestatarii nu sunt de acord cu conţinutul legii şi vor cere în continuare revizuirea acesteia.

Au fost purtate pancarte pe care scria: „Să ne salvăm copiii”, „Ortodoxia este legea noastră”, etc.

S-a venit cu un mesaj prin care creştinii îşi exprimă preocuparea pentru ziua de mâine. „Nu putem ignora viitorul copiilor şi, în general, a generaţiei în creştere. Am venit cu toţii în numele lui Dumnezeu, Care spune: unde sunt doi sau trei adunaţi în numele Meu, sunt şi Eu cu ei… Ne-am adunat oameni de bună credinţă în păstrarea tradiţiei noastre creştineşti, a familiei, asupra căreia se îndesesc norii mâniei lui Dumnezeu pentru păcatele noastre. Sperăm că se vor împlini promisiunile unor demnitari că Parlamentul nu este o maşinărie de votat legi şi vor pătrunde în esenţa fiecărei legi, în special a celei privind asigurarea egalităţii” – se menţionează în declaraţiile protestatarilor.

Sursa foto: www.unimedia.md