3:00, joi, 26 septembrie, 2019

Stareți ai BOM au participat la Conferinţa internațională „Continuitatea tradiției monahale în mănăstirile de astăzi”, desfășurată la Moscova – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

Miercuri, 25 septembrie 2019, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PC Arhimandrit Nectarie (Gherman), starețul mănăstirii „Sf. Cneaz Vladimir” din s. Horești, r. Ialoveni și PC Arhimandrit Paisie (Cecan), starețul mănăstirii „Înălțarea Domnului” – Noul Neamț din s. Chițcani, r. Slobozia au participat la Conferința internațională științifico-practică „Continuitatea tradiției monahale în mănăstirile de astăzi”, desfășurată în Lavra Sf. Cuvios Serghie de Radonej din or. Moscova.

Lucrările Conferinței au debutat cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie arhierească săvârșită de un sobor de egumeni, în frunte cu Arhiepiscopul de Serghiev Posad Teognost, preşedinte al Sectorului Sinodal Mănăstiri şi Viaţă Monahală a BORu, la au fost prezenți și participanții conferinței internaționale.

La Ședința plenară au participat: Arhiepiscopul de Serghiev Posad Teognost, preşedinte al Sectorului Sinodal Mănăstiri şi Viaţă Monahală a BORu, Egumena Iulinia (Kaleda), Vicepreședinte al Sectorului Sinodal Mănăstiri și Viață Monahală, stareța mănăstirii stavropighiale „Zachatievsky” din orașul Moscova, 14 arhierei, 86 egumeni, 87 egumene și 147 de reprezentanți ai mănăstirilor din 129 de Eparhii ale Bisericii Ortodoxe Ruse.

Sectorul Sinodal Mănăstiri și Viață Monahală