7:40, miercuri, 2 noiembrie, 2022

Slujbă și îndrumare duhovnicească pentru deținuții minori din Penitenciarul nr. 10 din Goian

La data de 01.11.2022, în preajma prăznuirii sărbătorii „Icoana Maicii Domnului de la Cazan”, în biserica cu hramul Sf. Întocmai cu Apostolii Împărați Constantin și Elena a fost săvârșită slujbă Acatistului cu Tedeum de sănătate și rugăciune de mulțumire și pace la care au fost prezenți atît angajații cît și minorii din custodia penitenciarului.

Totodată, menționăm faptul că la serviciul divin au fost aduse spre închinare Icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni din Cazan și moaștele Sf. Ierarh Nicolae.

Serviciul divin a fost oficializat de către Prot. mitr. Teodor Spătaru, capelanul instituției și Protr. mitr. Cristofor Tverdostup, parohul bisericii „Sf. Dumnezeiești Părinți Ioachim și Ana”.

După savîrsirea serviciului divin, din partea Centrului social „Sf. Drepți Dumnezeiești Părinți Ioachim și Ana” minorilor li sa oferit în dar seturi de produse alimentare, dulciuri precum și haine pentru sezonul rece.

Din partea administrației, cît și din partea minorilor au fost aduse mulțumiri pentru darurile aduse.

Sursa: https://ortodox.md/