10:18, vineri, 16 octombrie, 2020

Slujba Acatistului Acoperământului Maicii Domnului, la Catedrala mitropolitană din Chișinău

Un sobor de preoţi şi diaconi, condus de Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, a oficiat în dimineața zilei de vineri, 16 octombrie, slujba Acatistului Acoperământului Maicii Domnului, în fața icoanei Maicii Domnului de la Hârbovăţ – Ocrotitoarea Moldovei, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău.

Slujba religioasă a adunat credincioşi din Chișinău şi împrejurimi, veniţi să se roage în aceste vremuri de cumpănă Maicii Domnului pentru mijlocire înaintea Tronului Ceresc.

În soborul de preoţi s-au aflat: Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretar mitropolitan și Ecleziarh al Catedralei mitropolitane, slujitorii Catedralei mitropolitane şi preoți din municipiul Chișinău.

Credincioşii au primit binecuvântare şi s-au rugat împreună cu Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova și soborul slujitor ca Maica Preacurată să-i ajute și să mijlocească în viaţa lor duhovnicească.

Acatistul Acoperământului Maicii Domnului, în fața icoanei Maicii Domnului de la Hârbovăţ se săvârşeşte în fiecare zi de vineri, la ora 7.00.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media