22:23, joi, 10 februarie, 2022

Sinodul BOM a aprobat numirea Prot. Nicolae Andrieș în funcția de președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare

În cadrul ședinței, Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 10 februarie 2022 a fost aprobată numirea Prot. Nicolae Andrieș în funcția de președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare.

Proces-verbal NR. 004 din 10 februarie 2022

S-a audiat:

Raportul ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove privind desemnarea președintelui Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare.

S-a decis:

Se aprobă eliberarea prot. Maxim Melinti din funcția de președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare, conform cererii depuse, exprimându-i-se recunoștință pentru vasta activitate pastorală, desfășurată în cadrul Sectorului.

Se aprobă numirea prot. Nicolae Andrieș în funcția de președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media