23:49, sâmbătă, 15 aprilie, 2023

Sfânta Lumină de la Ierusalim, a ajuns în Republica Moldova

Cu Binecuvântarea lui Dumnezeu, de 21 de ani, Sfânta Lumină de la Ierusalim a ajuns în țara noastră.

Lumina Sfântă de la Ierusalim a fost adusă sâmbătă, 15 aprilie 2023 în Republica Moldova de către Preasfințitul Ioan de Soroca, vicar mitropolitan, Preasfinția sa a plecat în data de 11 aprilie împreună cu un grup de pelerini, pe urmele Mântuitorului și a Sfinților Săi, în Țara Sfântă – Israel.

În seara zilei, în scuarul catedralei mitropolitane, Întîistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove însoțit de PS Siluan de Orhei, vicar mitropolitan, prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretar mitropolitan și eclesiarh al catedralei, un sobor preoțesc și mulțimea de creștini veniți de pretutindeni, au întâmpinat la Arcul de Triumf, Sfânta Lumină de la Ierusalim.

Întâistătătorul s-a adresat către popor, vestind tuturor că şi în acest an Mântuitorul s-a milostivit de turma Sa, trimițând din cer semnul minunat al dragostei Sale pentru creștinii drept-măritori. Această Lumină este un dar special, un dar deosebit pe care Mântuitorul Iisus Hristos – Lumina Lumii, îl dăruiește celor care păstrează dreapta credință și Îl iubesc pe El. De aceea, Lumina de la Ierusalim a fost numită o minune a Ortodoxiei, care se săvârșește în fiecare an la Biserica Sfântului Mormânt, la Mormântul Învierii Mântuitorului Iisus Hristos.

HRISTOS A ÎNVIAT!

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media