Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:41, miercuri, 7 februarie, 2018

Seminar instructiv-metodic pentru managerii şcolari din raionul Rîşcani

Marți, 6 februarie 2018, în incinta Liceului Teoretic „Liviu Damian” din orașul Rîșcani s-a desfășurat Seminarul metodic raional al managerilor școlari cu tematica: „Branding-ul școlii: De la bine la excelent”, la care au participat toți directorii instituțiilor de învățămînt din raionul Rîșcani.

La lucrările seminarului a participat protopopul bisericilor din raionul Rîșcani, Pprot. mitr. Sveatoslav Ungureanu.

În cadrul acestui Seminar au fost prezentate 7 ore publice la un șir de discipline școlare, printre care și disciplina Religie. Profesorul de Religie, Preotul Constantin Riciu, împreună cu elevii clasei a 5-a la ora de Religie au prezentat Pilda Semănătorului din Noul Testament.

Sămânța din Pilda Semănătorului simbolizează Cuvântul lui Dumnezeu care aduce roade în sufletul omului. Totodata s-a facut conexiune între Pilda Semanatorului și activitatea profesorului care seamănă cunoștințe în rândurile elevilor.

Protopopiatul Rîșcani