12:25, marți, 27 octombrie, 2020

Sărbătoarea Sfintei Parascheva la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

Marți, 27 octombrie 2020, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipul Chișinău, în ziua prăznuirii Sfintei Cuvioasei Parascheva.

Sărbătoarea a început în seara zilei de luni, 26 octombrie, când a fost săvârşită slujba Privegherii. A doua zi a continuat cu Acatistul Sfintei Parascheva, după care au urmat Ceasurile III și VI și  Sfânta Liturghie.

La Vohodul mic, Înaltpreasfințitul Vladimir a decorat trei preoți din Capitală:

• Prot. mitr. Teodor Tihon, duhovnicul Protopopiatului Chișinău, Sectorul I, Centru – Ordinul „Meritul bisericesc”, de gr. III.
  • Prot. mitr. Andrei Burlescu, paroh al bisericii „Sf. Cuv. Serafim de la Sarov”, sectorul Poșta Veche din Chișinău – Ordinul „Sf. Irh. Gavriil Bănulescu-Bodoni”, de gr. III.
  • Preotul Iulian Panas, paroh al bisericii „Sfânta Treime” din Chișinău – dreptul de a purta camilafca.

În cadrul serviciului divin, tânărul Daniel Tambur, student în anul II la ATOM a fost hirotonit diacon pe seama bisericii „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Doroțcaia, raionul Dubăsari.

Cu binecuvântarea Mitropolitului Vladimir, omilia praznicală a fost rostită de către Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretarul Mitropoliei și Ecleziarh al Catedralei Mitropolitane. Preacucernicia sa vorbit despre exemplul Sfintei Cuvioase Parascheva „prăznuită ca model de viețuire a creștinilor într-o societatea ce devine din ce în ce mai desacralizată”.

La încheierea Sărbătorii Sfintei Cuvioasa Parascheva, Mitropolitul Vladimir a adresat un mesaj de felicitare tuturor celor prezenți, cu  urări de bine și spor în întărirea și creșterea duhovnicească a vieții duhovnicești.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media