18:51, luni, 8 aprilie, 2019

Săptămâna Tineretului Ortodox (15-21 aprilie)

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, cea de-a șasea săptămână a Postului Mare este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox (15-21 aprilie). Anul acesta genericul va fi: ”Unitate și diversitate în Ortodoxie”.

Centrele eparhiale, protopopiatele și parohiile din cuprinsul Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove sunt îndemnate să se implice în desfășurarea unor activități cu și pentru tineri.
Sunt binevenite pelerinaje, discuții, conferințe, ateliere de creație, acte de voluntariat și de caritate cu implicarea tinerilor.

Săptămâna va culmina cu slujba din ziua Floriilor, după care slujitorii și tinerii sunt rugați să vestească bucuria sărbătorii în afara sfintelor locașe, împărțind stâlpări și mărturisind Ortodoxia.

Activitățile din această săptămână vor fi coordonate de către PS Episcop Ioan, vicar mitropolitan, și vor fi reflectate pe pagina www.tineretulortodox.md.

Pentru informații suplimentare privind desfășurarea unor activități cu implicarea Sectorului Sinodal

Activitate Pastorală pentru Tineret telefonați: 079481586, pr. Octavian Moșin.

Despre evenimentele desfășurate vă rugăm să ne expediați informația pe adresa: [email protected]