Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:52, joi, 4 mai, 2023

,,Să mânecăm cu mânecare adâncă și în loc de mir cântare să aducem Stăpânului…”

Clopotele sfintelor locașuri de închinare ne vestesc marea bucurie a Învierii Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos. După șapte săptămâni de post și rugăciune, inimile drept-credincioșilor creștini se veselesc din nou întru slăvirea Celui ce ,,cu moartea pe moarte călcând” a Înviat a treia zi, dăruind lumii viață veșnică.

În perioada 18 aprilie–1 mai, cu Binecuvântarea Preasfințitului SiluanEpiscop de Orhei și cu implicarea directă a Protopopului Iulian Rață, s-a desfășurat Festivalul Cântecului Pascal în cele șase sectoare ale Vicariatului.

Învierea Domnului este una dintre cele mai importante sărbători din calendarul creștin. Iar odată cu organizarea acestui eveniment în cele șase sectoare au fost puse bazele unei puternice temelii, unui parteneriat dintre cultură și religie în scopul promovării tradițiilor și obiceiurilor creștine.

Aducem sincere mulțumiri tuturor Colectivelor Artistice și Corurilor Bisericești ce s-au implicat activ în promovarea frumosului.

Material realizat de 

Prot. Valeriu Catana

Președintele Sectorului Cultură a Vicariatului de Orhei