Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:31, joi, 28 martie, 2019

Reprezentanții Agenției Proprietății Publice (APP) au organizat consultări cu preoții misionari ce își desfășoară activitatea în cadrul instituțiilor statului

Reprezentanții Agenției Proprietății Publice (APP) au organizat consultări cu preoții misionari ce își desfășoară activitatea în cadrul instituțiilor statului, privind procesul de amplasare a sfintelor lăcașe pe terenurile ce aparțin proprietăților publice.

Joi, 28 martie 2019, în Sala Sinodală din incinta Reședinței Mitropolitane, a avut loc întâlnirea preoților misonari ce își desfășoară activitatea în cadrul instituțiilor statului cu Dl Vladimir Baldovici, Director general al Agenției Proprietății Publice și Dna Natalia Chilaru, șefa Direcției administrarea proprietății publice din cadrul APP.

De mai bine de două decenii, Biserica Ortodoxă, coloana vertebrală a națiunii desfășoară activități misionare în instituții precum, armata, penitenciare, spitale, școli etc. Prezența preoților misionari în instituțiile statului este defapt un apostolat social menit să satisfacă cerințele duhovnicești ale cetățenilor angajați în instituțiile statului.

În cadrul întâlnirii a avut loc o discuție tematică privind procesul de amplasare a  paracliselor, capelelor pe terenurile ce aparțin proprietăților publice, precum și reglementarea corectitudinii procesului specific acestui domeniu.

Reprezentanții Agenției Proprietății Publice au asigurat toată deschiderea și cadrul legal de procesare a informației parvenite de la fiecare comunitate în parte.

La rândul său, părintele secretar mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș a îndemnat clericii implicați în slujirea pastoral-misionară pe teritoriul instituțiilor statului la o colaborare cât mai ieficientă cu Agenția Proprietății Publice și alte instituții ale statului antrenate în soluționarea acestui proces.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media