23:41, luni, 28 ianuarie, 2019

Reprezentanţi ai BOM au participat la Conferinţa „Tineretul, Libertate și Responsabilitate”, desfășurată la Moscova

Luni 28 ianuarie, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PC Arhimandrit Nectarie (Gherman), starețul mănăstirii „Sf. Cneaz Vladimir” din s. Horești, r. Ialoveni și PC Arhimandrit Paisie (Cecan), starețul mănăstirii „Înălțarea Domnului” – Noul Neamț din s. Chițcani, r. Slobozia au participat la Conferința internațională ediția 27-a a lecturilor internaționale de educație în cinstea Nașterii Domnului cu genericul „Tineretul, Libertate și Responsabilitate”.

Conferința a avut loc în mănăstirea stavropighială „Zachatievsky” din orașul Moscova.

Ziua de 28 ianuarie a fost începută cu Sfânta Liturghie în Mănăstirea sus menționată.

Ședința plenară a fost condusă de Arhiepiscopul de Serghiev Posad Teognost, preşedinte al Sectorului Sinodal Mănăstiri şi Viaţă Monahală a BORu, Egumen al Lavrei Sf. Serghie.

Curator: Egumena Iulinia (Kaleda), Vicepreședinte al Sectorului Sinodal Mănăstiri și Viață Monahală, stareța mănăstirii stavropighiale „Zachatievsky” din orașul Moscova.

Ședința a fost deschisă cu un cuvînt de salut de către Arhiepiscopul de Serghiev Posad Teognost, după care au urmat:

1. Mitropolitul Gheorghe de Nizhny Novgorod și Arzamas, – „Monahismul ca vocație de la începuturi pînă în prezent”.
  2. Mitropolitul Zinovie de Saransk și Mordovia, – „Împlinirea poruncilor lui Hristos fiind conținutul principal al vieții monahale (din punct de vedere antropologic)”
  3. Arhiepiscop Teofilact de Pyatigorsk și Cherkess, –  Libertatea și responsabilitatea personală în contextul viziunii creștine asupra omenirii;
  4. Mitropolitul Arsenie de Sviatohirsk, – „Viața monahală și tinerii moderni: întrebări referitoare la raportul așteptat și cel real.”
  5. Mitropolitul Andrei al Bisericii Ortodoxe Georgiene, – „Trăirile și greutățile lăutrice a ascultătorilor începători”.

Partea a doua a conferinței a fost condusă de către Episcopul Dionisie, Vicar al Prefericitului Kiril, Patriarh al Moscovei și întregii Rusii. Curator: Egumena Elisaveta, stareța mănăstirii „Marfa și Maria”.

1. Egumen Dionisie, Profesor al Academiei Teologice din Moscova, – „Libertatea întru Hristos și calea spre ea”
  2. Arhiepiscopul Amvrosie, rectorul Academiei Teologice din Moscova, – „Aflați adevărul și adevărul vă va face liberi”
  3. Episcop Pavel de Eysk și Timashevsk, – „Timpul strălucirii. Primii ani de viață monahală.”
  4. Arhimandritul Maxim, Egumenul Mănăstirii Sf. Dionisie de Olimp, Biserica Ortodoxă din Grecia, – „Cine ești? Rob sau liber?, Ce libertate oferă mănăstirea tînărului ascultător modern (din trăirea sfinților părinți)”

Sectorul Sinodal Mănăstiri și Viață Monahală