3:00, miercuri, 15 aprilie, 2020

Recomandările Ministerului Afacerilor Interne cu privirea la organizarea slujbelor pascale – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

Prin prezenta, Ministerul Afacerilor Interne apreciază la justa valoare rezultatele acțiunilor comune ale Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, comunităților religioase și ale reprezentanților lăcașelor de cult care sunt îndreptate spre combaterea pandemiei de coronavirus (COVID-19) și, nu în ultimul rând, contribuie eficient la consolidarea capacităților statului și a întregii societăți pentru depășirea stării de urgență de pe teritoriul Republicii Moldova.

Suplimentar, în vederea fortificării eforturilor comune, Ministerul Afacerilor Interne face apel la respectarea în continuare a Dispozițiilor Comisiei pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova și, își exprimă înalta considerațiune întru instituirea următoarelor măsuri :

1. În Noaptea Învierii (18 spre 19 aprilie 2020), comunitățile religioase vor oficializa slujbele praznicale de ,,Sfintele Paști” doar de către fețele bisericești, fără participarea enoriașilor. Totodată, nu se vor sfinți darurile de Paști în incinta și adiacentul bisericilor și mănăstirilor.

2. În localitățile urbane și rurale, cu excepția municipiilor Chișinău și Bălți, după finalizarea slujbelor praznicale de ,,Sfintele Paști”, reprezentanții fețelor bisericești se vor deplasa pe drumurile publice/locale pentru a asigura sfințirea darurilor credincioșilor pe care le vor amenaja la poarta casei/locuinței, cu respectarea distanței sociale și măsurilor de protecție individuală.

3. În municipiile Chișinău și Bălți, până la 17 aprilie 2020, reprezentanții comunităților religioase vor asigura sfințirea darurilor de Paști (pască, cozonac, etc.) propuse de agenții economici spre comercializare, direct la sediul unităților de producere, pentru a putea fi comercializate credincioșilor până în ziua de Sâmbătă, 18 aprile 2020.

DUMNEZEU să ne ajute.

Cu respect,