15:37, luni, 1 martie, 2021

Recomandări cu privire la oficierea sfintelor slujbe, în contextul instituirii regimului special de activitate cauzat de virusul Covid 19

Direcția mitropolitană reiterează o serie de recomandări cu privire la săvârșirea sfintelor slujbe, în contextul instituirii regimului special de activitate de către Comisia națională extraordinară de sănătate publică, cauzat de virusul Covid 19.

Slujbele ciclului liturgic (Vecernia, Utrenia și Sfânta Liturghie) se vor oficia cu respectarea următoarelor condiții ce țin de sănătatea publică:

1. Purtarea obligatorie a măștilor de protecție. Respectarea obligatorie a distanței sociale. În acest sens, lăcașurile de cult vor fi deschise zilnic credincioșilor pe întreaga perioadă a săptămânii, încât preoții slujitori să poată răspunde tuturor solicitărilor credincioșilor privind Spovedania, Împărtășania și citirea unor rugăciuni. Astfel, se va evita aglomerația credincioşilor la slujbele de sâmbătă şi duminică;
  2. Fiecare biserică va pune la dispoziția credincioșilor produse necesare (apă, săpun, dezinfectanți etc) pentru igienizarea mâinilor;
  3. Angajații bisericilor vor asigura respectarea distanței sociale, recomandate de autorități, între enoriașii prezenți la sfintele slujbe;
  4. Interiorul bisericilor, mobilierul bisericesc, căile de acces și spațiile adiacente vor fi cu regularitate dezinfectate;
  5. Se reiterează îndemnul, către slujitorii Bisericii, de a adăuga, și pe mai departe, la slujbe (la ectenia mare și la ectenia întreită) cereri speciale, ce se rostesc În vreme de orice nevoie și primejdie omenească sau în caz de Boli molipsitoare, după cum este rânduit în Liturghier.

Menționăm că măsurile de restricție sunt argumentate de sporirea incidenței, creșterea ratei contagiozității, creșterea numărului de teritorii clasificate în cod roșu de alertă, creșterea numărului formelor grave ale bolii, creșterea numărului de decese, sporirea ratei de pozitivitate a testelor la virusul SARS-CoV-2, creșterea numărului de forme asimptomatice, răspândirea comunitară.

Aceste măsuri au ca scop să protejeze propria noastră sănătate şi sănătatea celor din jurul nostru. Viaţa şi sănătatea sunt daruri de la Dumnezeu și noi avem datoria de a le apăra și cultiva cu responsabilitate permanentă.

Să ne rugăm lui Dumnezeu, Maicii Domnului şi tuturor sfinţilor ca starea aceasta de grea încercare cauzată de pandemia actuală să înceteze cât mai curând!

Secretariatul mitropolitan