Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:15, miercuri, 11 mai, 2022

Protopopiatul Strășeni a găzduit sesiunea de informare cu privire la implimentarea proiectului „Parteneriat de la începutul relației – consiliere de cuplu”

Marți, 11 mai, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mmitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove,  Protopopiatul de Strășeni a găzduit în incinta Bibliotecii Publice Municipale, sesiunea de informare cu privire la implimentarea proiectului „Parteneriat de la începutul relației – consiliere de cuplu” în contextul programului „Împreună împotriva stereotipurilor de gen și a violenței pe bază de gen”finanțat de Uniunea Europeană și implimentată în comun de UN Women și UNFPA.

La sesiune au fost prezenți Protoiereul Mitrofor Manole Brihuneț, reprezentant al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, partener al proiectului, Protoiereul Mitrofor Victor Mihalachi, secretar al protopopiatului Strășeni, Victoria Captari, coordonatoare de proiect, Viorica Culeac, reprezentanta Un Woman, Liudmila Boghean, reprezentantă UNFPA, preoți și primari din raionul Strășeni.

În urma participării la această sesiune, cei prezenți vor rămâne cu cunoștințe sporite despre programele de consiliere de cuplu, ca abordare de prevenire a violenței în familie.

Protopopiatul Strășeni