Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:45, miercuri, 1 decembrie, 2021

Protoiereului mitrofor Mihail Smerea a fost decorat cu ordinul „Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni”, de gr.II

Miercuri, 1 decembrie, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir l-a decorat cu prilejul a 70 ani de viață și 40 ani de slujire clericală pe Protoiereului mitrofor Mihail Smerea, parohul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Chișinău.

Protoiereul mitrofor Mihail a primit din partea Întâistătătorului ordinul „Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni”, de gr.II, în semn de recunoștință și înaltă apreciere pentru munca depusă pe parcursul a patru decenii în Via Domnului.

În anul 1989, părintele Mihail a  redeschis Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Chişinău, care fusese devastată de regimul totalitar. Iar, mai apoi a fost cel care a depus eforturi întru deschiderea unui paraclis în preajma Spitalului Clinic Republican cu hramul în cinstea „Sf. Apostol şi Evanghelist Luca”.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media