7:03, miercuri, 27 ianuarie, 2021

Protoiereul mitrofor Ioan Plămădeală – 30 de ani de slujire Sfântului Altar

Protoiereul mitrofor Ioan Plămădeală, parohul bisericii „Schimbarea la Față” din municipiul Chișinău,  aniversează 3o de ani de slujire la Altarul Domnului. La acest moment de sărbătoare, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova i-a adresat părintelui Ioan un mesaj de felicitare.

Preacucernice Părinte Ioan,

La aniversarea a 3o de ani din ziua hirotoniei Preacucerniciei Voastre în demnitatea sacerdotală, dăm Slavă lui Dumnezeu pentru bogatele roade duhovnicești și pământești de care ați fost învrednicit.

Luând în considerație acest binecuvântat prilej, Vă aducem sincerele noastre felicitări și urări de bine, nădăjduind să Vă vedem și mai departe la fel de dinamic în slujirea preoțească pe care cu onoare o îndepliniți deja mulți ani la rând.

Cunoscând memorabilile realizări ale Preacucerniciei Voastre, în calitate de fiu ascultător al Bisericii Ortodoxe din Moldova, ne rugăm Domnului în această frumoasă și importantă zi pentru Dumneavoastră, ca să Vă țină sănătos și ferit de primejdiile cele văzute și nevăzute pentru ca și în continuare să fiți model de simțire și trăire duhovnicească pentru confrații întru slujire și pentru numeroșii fii și fiice duhovnicești.

Rugându-ne Mântuitorului Hristos să Vă ocrotească şi să Vă întărească, Vă urăm un sincer La mulţi și binecuvântați  ani!

Cu gânduri alese și arhierești binecuvântări,

†  VLADIMIR,

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI A ÎNTREGII MOLDOVE