19:53, miercuri, 4 septembrie, 2013

Programul vizitei Preafericitului Patriarh Kiril al Moscovei și al Întregii Rusii în Republica Moldova

în Republica Moldova

07-08 septembrie 2013

07 septembrie

14:45 – Sosirea Preafericirii Sale în Republica Moldova (Aeroportul Internațional Chișinău).

– Susținerea unui briefing de presă în sala pentru delegații oficiale a Aeroportului.

15:30 – Întâlnirea Preafericitului Patriarh Kiril cu Președintele Republicii Moldova, Domnul Nicolae Timofti (Reședința de Stat, str. Nicolae Iorga, 23).

16:00 – Participarea Preafericrii Sale la festivitatea dedicată aniversării celor două sute de ani de la înființarea Eparhiei de Chișinău (Palatul Național „Nicolae Sulac”).

17:30 – Deplasarea Patriarhului la Mănăstirea Căpriana.

– Săvârșirea Litiei la mormântul Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni.

08 septembrie

09:00 – Întâmpinarea Preafericirii Sale la Arcul de Triumf. Săvârșirea Sfintei și Dumnezeiștii Liturghii în scuarul Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului”.

12:15 – Depunere de flori la basorelieful Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni (intersecția bd. Ștefan cel Mare și Sfânt – str. Gavriil Bănulescu-Bodoni).

12:30 – Întâlnirea Preafericitului Patriarh Kiril cu Prim-ministrul Republicii Moldova, Domnul Iurie Leancă (Reședința de Stat, str. Nicolae Iorga, 23).