12:11, vineri, 4 februarie, 2022

Profesorii Universitari Dumitru și Larisa Sofroni decorați de către ÎPS Vladimir cu înalte distincții bisericești

ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la reședința mitropolitană, vineri, 4 februarie 2022 pe Profesorii Universitari Dumitru și Larisa Sorfoni.

Înaltpreasfinția Sa a decorat cu înalte distincții bisericești după cum urmează:

Dl Dumitru Sofroni, Dr. hab. Profesor Universitar, Șef al  Catedrei Oncologie a Universității de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu”- Ordinul Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni gr.II.

Dna. Larisa Sofroni, Dr. hab. Profesor Universitar și medicul oncolog, cercetător științific coordonator – Ordinul „Cuvioasa Parascheva ” gr.II.

La final, Mitropolitul Vladimir a adresat celor decorați alese  mulţumiri pentru curaj şi sacrificiu, apreciind vocaţia, profesionalismul şi contribuţia fiecăruia.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media