Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

22:43, sâmbătă, 27 aprilie, 2024

Prima Ediție a Festivalului Național ”Te cânt Patrie și Neam!”

Sâmbătă, 27 aprilie, în incinta Palatului Republicii a avut loc prima Ediție a Festivalului Național de cântece patriotice ”TE CÂNT PATRIE ȘI NEAM!”, eveniment organizat de Asociația Muzical – Corală, în colaborare cu Minsterul Culturii. 

La deschiderea Festivalului a fost prezent Protoiereul mitrofor Nicolae Ciobanu, președintele Sectorului Sinodal Activități Culturale al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, care a transmis mesajul de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove.

În cadrul concursului, zeci de soliști, ansambluri și formații corale, au interpretat lucrări muzicale în spirit patriotic, trezind inima fiecărui.

Sectorul Sinodal Relații Culturale