Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

19:14, vineri, 5 iulie, 2024

Preotul Vasile Stamati și ieromonahul Antonie (Cantemir) au fost opriți de a oficia cele sfinte

În urma părăsirii samavolnice și lipsite de temei canonic a Eparhiei Chișinăului din cadrul Bisericii Ortodoxe din Moldova, împreună cu nesupunerea față de autoritățile bisericești ierarhic-superioare și încălcarea jurământului depus la hirotonie, Prot. mitr. Vasile Stamati, paroh al bisericii „Sf. Cuv. Parascheva” din s. Ciorescu, mun. Chișinău și ierom. Antonie, (Constantin Cantemir), clericul mănăstirii ”Nașterea Domnului” din s. Zăbriceni, r-nul. Edineț, au fost opriți de a oficia cele sfinte începând cu data de 5 iulie 2024.