Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

21:17, sâmbătă, 3 octombrie, 2015

Preoții militari au participat la aniversarea a 23 de ani de la formarea Academiei Militare a Forțelor Armate „Alexandru cel Bun” (AMFA)

În data de 3 octombrie 2015, Academia Militară a Forțelor Armate „Alexandru cel Bun” (AMFA) a marcat astăzi 23 de ani de la formare în cadrul unei ceremonii, care s-a desfășurat la sediul instituției.

Colaboratorii Departamentului Mitropolitan Relaţii cu Forţele Armate și Ministerul Justiției preoții militari Prot. Mitr. Gheorghe Gavriliță și Prot. Dorin Rusu au săvârșit un Tedeum și au binecuvântat militarii prin stropire cu apă sfințită.

În cadrul ceremoniei, un grup de militari a fost decorat cu distincții ale Armatei Naționale pentru îndeplinirea ireproșabilă a obligațiunilor de serviciu și performanțe în activitate.

Programul evenimentului a cuprins expoziții de tehnică, armament și echipament, exerciții demonstrative de luptă corp la corp, dar și un program de muzică instrumentală. Totodată, oaspeții au avut posibilitatea să se familiarizeze cu infrastructura, dotarea și activitatea instituției.

Pînă în prezent, Academia Militară a Forţelor Armate „Alexandru cel Bun” a pregătit circa 1600 de ofiţeri la specialităţile: infanterie, artilerie, transmisiuni, grăniceri şi carabinieri.

cu referire la: www.army.md