Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

21:10, luni, 9 decembrie, 2019

Preoții militari au binecuvântat cel de-al 12-lea contingent al Armatei Naţionale în Kosovo

Protoiereul mitrofor Corneliu Doborgeanu, în  împreună cu un grup de preoţi militari au săvârșit o slujbă de binecuvântare în cadrul ceremoniei de detaşare a celui de-al 12-lea contingent al Armatei Naţionale în Kosovo.

Evenimentul s-a desfăşurat la Ministerul Apărării în prezenţa Ministrul Apărării Victor Gaiciuc , Prim-ministrului Ion Chicu, ambasadorului Italiei în Republica Moldova, Valeria Biagiotti, şi ataşaţilor militari acreditaţi în ţara noastră.

Cel de-al doisprezecelea contingent al Armatei Naţionale este format din 40 de militari profesionişti, dintre care şapte genişti şi un pluton de 33 de infanterişti, care va executa misiuni de securitate şi pază a obiectivelor militare şi de patrulare.

Militarii moldoveni vor face parte din Comandamentul Regional Vest (Regional şi vor fi dislocaţi în baza militară italiană Camp Vilaggio din localitatea Pech, Kosovo.

Mandatul contingentului KFOR-12 în Kosovo va dura şase luni.

Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Apărării și Organele de Drept, cu referire la : https://www.army.md/