Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:29, sâmbătă, 27 aprilie, 2013

Preoți militari onorează tricolorul alături de ostașii Armatei Naționale

Ministerul Apărării a organizat o ceremonie publică dedicată Zilei Drapelului de Stat, care s-a desfăşurat astăzi pe platoul instituţiei militare. Evenimentul a demarat cu sfințirea Drapelului de Stat de către preotul militar, părintele Corneliu Dobrogeanu, după care tricolorul a fost abordat pe catarg, iar mai apoi a avut loc desfăşurarea drapelelor istorice şi defilarea gărzii de onoare au fost elementele cheie ale evenimentului, marcat al treilea an consecutiv de Ministerul Apărării.

Astăzi, ceremonii festive de arborare a drapelului Republicii Moldova au avut loc în toate unităţile militare ale Armatei Naţionale din garnizoanele Chişinău, Bălţi, Cahul şi Ungheni. În paralel, pentru militarii în termen au fost organizate manifestări educative despre istoria tricolorului şi diverse expoziţii.

Ziua Drapelului de Stat al Republicii Moldova este marcată la 27 aprilie. Sărbătoarea a fost instituită de Parlamentul de la Chişinău la 23 aprilie 2010. Tricolorul a fost desemnat oficial drapel de stat pe 27 aprilie 1990 de către deputaţii primului Legislativ.

Menționăm că preoții Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove se implică activ în educarea spiritual-patriotică a apărătorilor țării, evenimentul de astăzi înscriindu-se în programul de activități în acest sens.