0:33, luni, 8 aprilie, 2024

Preasfințitul Siluan a săvârșit slujba tunderii în monahism a protoiereului Victor Pleșca

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, în seara duminicii a III-a din Postul Mare, a Sfintei Cruci și Praznicul Bunei Vestiri a Maicii Domnului, Preasfințitul Siluan, episcop de Orhei a săvârșit la Biserica „Sfânta Treime” din loc. Grătiești, mun. Chișinău, slujba tunderii în monahism a protoiereului Victor Pleșca.
La slujbă au participat Înaltpreasfințitul Vichentie, mitropolit de Taşkent şi Uzbekistan, Înaltpreasfințitul Sava, arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, Preasfințitul Ioan, episcop de Soroca, stareți ai mănăstirilor noastre, dar și numeroși creștini.
în drumul spre altar, părintele Victor a fost acoperit cu mantiile monahale de către Înaltpreasfințitul Sava, Preasfințitul Ioan, arhimandriții: Ioan (Danilescu), Paisie (Cecan), Ioan (Hangan), Vladimir (Trelea) și Ieromonahul Diodor (Cernei).
Urmare a tragerii la sorți, noul monah a primit numele Agafanghel, în cinstea Sfântului Sfințit Mucenic Agafanghel.
Îi dorim ieromonahului Agafanghel putere, credință și ajutor spre a se nevoi pe această cale spre sfințenie.