16:25, joi, 11 aprilie, 2024

Joi, 11 aprilie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul-vicar, Preasfințitul Ioan al Sorocii a vizitat IMSP „Institutul Mamei și Copilului” din municipiul Chișinău.

În cadrul vizitei ierarhul a săvârșit rânduiala sfințirii spațiilor destinate Secției Chirurgie Nou-născuți.

Lucrările de reparație au fost posibile datorită colaborării administrației instituției spitalicești cu organizația de caritate ” MAD-aid”, a cărei fondatoare este dna Victoria Dunford.

Implicat în procesul de colectare a surselor necesare pentru reparație a fost și interpretul Gabriel Nebunu.

La eveniment au participat dl Sergiu Gladun, director al Institutului, medici și asistenți medicali, preotul Marin Cij, președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Medicale al Bisericii Ortodoxe din Moldova, protoiereul Dumitru Tolico, parohul bisericii „Icoana Maicii Domnului „Ocrotitoarea pruncilor”” din cadrul spitalului.

În cuvântul adresat, episcopul a transmis mesajul Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, vorbind despre importanța colaborării Bisericii și Instituțiilor medicale, în vederea sprijinirii persoanelor încercate de boală.

Dl director, Sergiu Gladun a mulțumit tuturor celor care au contribuit la realizarea acestui proiect, iar dna Victoria Dunford și dl Gabriel Nebunu și-au exprimat satisfacția pentru cele înfăptuite.

În continuare, Preasfinția Sa a vizitat șantierul bisericii în construcție de pe teritoriul spitalului.

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/