20:42, duminică, 14 aprilie, 2024

Preasfințitul Ioan al Sorocii a săvârșit slujba Pasiei, la catedrala mitropolitană din Chișinău

,,Împărțit-au hainele Mele loruși și pentru cămașa Mea au aruncat sorți”

În seara zilei de duminică, 14 aprilie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul-vicar, Preasfințitul Ioan al Sorocii a săvârșit slujba Pasiei, a Acatistului Sfintelor Pătimiri ale Domnului nostru Iisus Hristos, la catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău.

Slujba Pasiei include Vecernia şi Acatistul Patmilor Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iar rolul ei în cultul liturgic este de a face credinciosul să devină părtaş patimilor Domnului şi să conştientizeze valoarea inestimabilă plătită pentru mântuirea neamului omenesc.

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/