20:08, luni, 15 aprilie, 2024

Preasfințitul Ioan al Sorocii a săvârșit rânduiala prohodului nou-adormitului slujitor al Domnului, prot. Ioan Grigoraș

Luni, 15 aprilie 2024, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul-vicar, Preasfințitul Ioan al Sorocii a săvârșit rânduiala prohodului nou-adormitului protoiereu mitrofor Ioan Grigoraș, în biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Cotova, raionul Drochia, unde regretatul părinte a slujit peste trei decenii.

La slujbă au participat: prot. Pavel Vuluță, protopop de Drochia, un sobor de 50 de preoți din diferite localități ale țării, precum și mulțime de credincioși, fii și fiice duhovnicești ai părintelui Ioan.

Adresându-se celor prezenți la slujbă, ierarhul a transmis mesajul de compasiune al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, îndemnându-i pe toți să se roage pentru odihna sufletului nou-adormitului slujitor al Domnului, protoiereu Ioan.

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/