17:56, marți, 30 ianuarie, 2024

Preasfințitul Ioan al Sorocii a liturghisit în parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Pepeni, raionul Sîngerei

Marți, 30 ianuarie 2024, ziua prăznuirii Sfântului Cuviosului Părinte Antonie cel Mare, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, precum și a Înaltpreasfințitului Marchel, arhiepiscop de Bălți și Fălești, episcopul Ioan al Sorocii a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Pepeni, raionul Sîngerei.
La slujbă au participat: arhimandritul Nectarie (Gherman), starețul mănăstirii Horești și prorector al Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova, arhimandritul Irinarh (Costru), starețul mănăstirii Țigănești, arhimandritul Spiridon (Marin), starețul mănăstirii Hîrbovăț, arhimandritul Andrei (Cotruță), duhovnicul mănăstirii Hagimus, protoiereul Ioan Gherbovețchi, protopopul parohiilor ortodoxe din Portugalia, din cadrul eparhiei Spaniei și Portugaliei (BORu), protoiereul Nicolae Ciobanu, președintele Sectorului sinodal Activități Culturale al Bisericii Ortodoxe din Moldova, protoiereul Victor Ceresău, protoiereul Alexandru Butnaru, parohul bisericii din Pepeni, preotul Petru Butnaru, cleric al bisericii gazdă, alți slujitori și credincioși.
După Liturghie ierarhul și soborul de slujitori au săvârșit rânduiala înmormântării nou-adormitei Maria Ceresău, mama părintelui Victor Ceresău, profesor la Academia de Teologie Ortodoxă din Moldova.
În mesajul adresat, Preasfinția Sa a transmis gândurile părintești de compasiune și mângâiere duhovnicească familiei și rudelor răposatei din partea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir.
Sursa: https://ioanmosnegutu.info/