12:50, sâmbătă, 16 martie, 2024

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, sâmbătă, 16 martie, episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret de Căpriana a slujit Dumnezeiasca Liturghie în parohia ”Nașterea Maicii Domnului” din s. Dolna, r. Strășeni.

Ierarhului i-a coliturghisit prot. mitr. Victor Mihalache, secretarul protopopiatului Strășeni și un sobor de preoți și diaconi din cadrul circumscripției.

După Sfânta Liturghie a urmat un te-deum de sănătate și mulțumire Domnului pentru toate binefacerile revărsate asupra comunității din Dolna.

În încheierea serviciului divin, episcopul Filaret a adus la cunoștință creștinilor cine va fi parohul acestei comunități de astăzi înainte și i-a înmânat preotului Anatolie Juraveli, decretul de numire în funcție dorindu-i ani îndelungați în slujba Domnului și a creștinilor spre dobândirea mântuirii.

Sursa: Mănăstirea Căpriana