16:23, duminică, 31 decembrie, 2023

Preasfințitul Filaret de Căpriana a liturghisit la mănăstirea Noul Neamț din Chițcani, r. Slobozia, Regiunea Transnistreană

În ultima zi a anului calendaristic, la data de 31 decembrie, comemorarea a 17 ani de la mutarea la Domnul a vrednicului de pomenire episcop Dorimedont de Edineț și Briceni (1998 – 2006), cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, la mănăstirea Noul Neamț din Chițcani, r. Slobozia, Regiunea Transnistreană a fost oficiată Sfânta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” de către episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret de Căpriana.
Alături de ierarh s-au rugat PC arhim. Paisie (Cecan), starețul mănăstirii, soborul de slujitor, obștea monahală și creștinii veniți la serviciul divin.
După Sfânta Liturghie a fost oficiată o litie de pomenire la mormânul vrednicului de pomenire episcop Dorimedont, cel care a redeschis mănăstirea după ani grei de prigoană ateistă și a cărei stareț a fost vreme de 8 ani.
***
În urma unui tragic accident petrecut la data de 5 decembrie 2006 în raionul Dondușeni, episcopul Dorimedont (Cecan) a trecut la cele veșnice în dimineața zilei de 31 decembrie 2006 în Clinica de Neurochirurgie din Viena (Austria), la vârsta de doar 45 ani, este înmormântat la data de 4 ianuarie 2007 în capela „Acoperământul Maicii Domnului”  a Mănăstirii Noul Neamț din Chițcani.
Dumnezeu să-l odihnească în ceata drepților.