20:38, duminică, 14 ianuarie, 2024

Praznicul Tăierii Împrejur cea după Trup a Domnului și Sărbătoarea Sfântului Vasile, la catedrala mitropolitană

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Vladimir, episcopul-vicar, Preasfințitul Siluan de Orhei a liturghisit în ziua praznicului Tăierii Împrejur cea după Trup a Domnului și Sărbătoarea Sfântului Vasile, la catedrala mitropolitană ”Nașterea Domnului” din Chișinău.
La opt zile de la naștere, Domnul nostru Iisus Hristos s-a tăiat împrejur la trup, ca să ne aducă nouă duhovnicească tăiere împrejur; pentru că, sfârşindu-se legea cea veche, care era după trup, a început cea nouă, duhovnicească.
Tăierea împrejur este o preînchipuire a tăierii împrejur cea nefăcută-de-mână, adică a Botezului.
Tot astăzi îl cinstim pe Sfântul Vasile cel Mare, unul dintre cei mai de seamă sfinţi ai Bisericii, ce s-a arătat un vrednic model de vieţuire şi slujire aleasă a lui Dumnezeu pentru toţi creştinii.
Sursa: https://manastireacurchi.md