19:09, luni, 28 februarie, 2022

Prânz și daruri din partea Mitropoliei pentru bătrânii de la Centrul Multifuncțional „Eternitate” din Dubăsarii Vechi

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, în după-amiaza Duminicii Lăsatului sec de carne, bătrânii cazați în Centrul Multifuncțional „Eternitate” din s. Dubăsarii Vechi, raionul Criuleni, creat în cadrul proiectului „Concordia – pentru bătrânii noștri” al organizației de binefacere «CONCORDIA» din Austria, au avut parte de mai multe bucurii.

Evenimentul a debutat cu sfințirea căminului social, oficiată de PC Părinte prot. mitr. Teodor Pelin, Protopop de Dubăsari și Criuleni, care a oferit cu acest prilej un prânz pentru beneficiari împreună cu enoriașii Bisericii cu hramul „Sf. Arhanghel Mihail”, amplasată în imediata vecinătate.

La evenimentul de suflet a fost prezent și Dl Serghei Crudu, Președintele Sectorului Sinodal „Activitate Socială și Caritate”, care a venit cu o donație din partea Întâistătătorului BOM de 3 cărucioare, 3 mergătoare, scutece și produse de panificație.

De asemenea, bătrânii și angajații au primit cu acest prilej și câte o cruciuliță din Țara Sfântă, dar și cărți de rugăciuni.

La final, Dna Tatiana Cerlat, Managerul instituției, a mulțumit respectuos oaspeților, exprimându-și speranța că și pe viitor azilul va beneficia de sprijinul Mitropoliei Moldovei în diferite proiecte sociale și de caritate.

Sectorului Sinodal Activitate Socială și Caritate