19:37, marți, 23 mai, 2023

Popas aniversar în Parohia Sfântul Nicolae din Londra

Duminică, 21.05.2023, cu binecuvântarea Preasfințitului Matei, Episcop de Sourozh, a fost oficiată Sfânta Liturghie Arhierească, în frunte cu Î.P.S. Elisey, Arhiepiscop Haga de Olanda în Biserica Sfântul Nicolae din Londra.

Semnificația zilei, a avut o dublă însemnătate, deoarece marchează Hramul și Aniversarea a 10 ANI de la înființarea primei parohii a comunității moldovenilor din Marea Britanie.

La Sfânta Liturghie, au luat parte un impunător sobor de preoți si diaconi:
• Prot. Mitrofor Anatolie Stefanov(protopopul bisericilor din r. Ialoveni)
• Prot. Nicolae Prescură
• Prot. Mitrofor Boris Stratan
• Prot. Samir Gollam
• Prot. Mitrofor Andrian Mihalache
• Preot Alexandru Visan
• Preot Serghei Fedorenco
• Protod. Ioan Munteanu
• Protod. Vladimir Marga
• Protod. Alexandru Matveevici
• Diac. Vladimir Castraveț.

Răspunsurile liturgice, au fost oferite de Grupul Coral “ BRAVISSIMO “ unit cu corul bisericii Sf. Nicolae din Londra, condus de Maestrul Dl. Nicolae Văscăuțan.

La serviciul divin, deasemenea au luat parte și corpul diplomatic al Ambasadei R.Moldova din Marea Britanie, precum și mulțime de credincioși.

În cuvântul de învățătură, Î.P.S. Elisey, a adus aprecieri părintelui Nicolae, pentru buna-cârmuirea sufletelor fiilor duhovnicești, aducândui în dar, o icoană a Maicii Domnului.

Prot. Anatolie Stefanov, a transmis binecuvântări și un mesaj călduros de felicitare din partea Înalt Preasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Moldovei pentru parohia Londoneză a diasporei moldoveneși din U.K.

În semn de apreciere, pentru activitate rodnică din Parohia Sf.Nicolaec din Londra, din partea Î.P.S. Vladimir, au fost oferite, unele din cele mai înalte distincții ale Bisericii Ortodoxe din Moldova, Prot. Nicolae Prescură – Ordinul “Sfântul Ștefan cel Mare” iar Dna.Preoteasă Alexandra Prescură – “ Meritul Bisericesc Gradul II “

În încheiere, Pr.Nicolae a mulțumit Î.P.S.Elisey, pentru binecuvântarea pe care a primito 10 ani în urmă de a crea această parohie, precum și de prezența Sa, oferindui în semn de recunoștință, o icoană cu Sfântul Nicolae.

La fel, mulțumiri au fost aduse oaspeților, celor care au contribuit la buna desfășurare a acestui frumos eveniment, precum și tuturor credincioșilor prezenți și rugători în această zi de mare sărbătoare duhovnicească!

SFINTE PĂRINTE IERARHE NICOLAE,

ROAGĂTE LUI DUMNEZEU PENTRU NOI!

Sursa: Biserica Ortodoxa Sf. Irh. Nicolae din Londra | Facebook