Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

0:09, vineri, 24 iunie, 2016

Peste 460 de tineri au depus jurământul militar

IMG_5880

Ceremonia de depunere a jurământului militar de către tinerii soldaţi, încorporaţi în luna mai curent, a avut loc astăzi în Brigada de infanterie motorizată „Ştefan cel Mare” din Chişinău.

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, preoții capelani a Brigăzii nr. 2, Prot. mitr. Gheorghe Gavriliță, Prot. Ioan Tudoreanu, Prot. Alexandru Gavriliță au săvârșit un Tedeum de binecuvântare a tinerilor ostași, după care întreg efectivul a fost stropit cu apă sfințită spre întărire trupească și sufletească.

La eveniment a participat ministrul Apărării, Anatol Şalaru, militari din corpul de comandă al Armatei Naţionale, părinţi şi rude ale ostaşilor.

Ministrul Apărării i-a felicitat pe cei 464 de tineri cu ocazia depunerii jurământului de credinţă Patriei, exprimându-şi convingerea că aceştia vor deveni ofiţeri exemplu cu care să se mândrească părinţii, comandanţii şi fiecare cetăţean al Republicii Moldova.

„Conducerea Ministerului Apărării şi Armata Naţională are încredere că veţi purta cu demnitate uniforma militară, vă veţi respecta jurământul şi după un an de serviciu militar, veţi dori să rămâneţi în serviciul Republicii Moldova”, a declarat Anatol Şalaru.

În cadrul ceremoniei, un grup de militari ai unităţii a prezentat exerciţii demonstrative la instrucţia de front şi elemente de luptă corp la corp. Totodată, oaspeţii prezenţi la activitate au avut posibilitatea să se familiarizeze cu tehnica şi armamentul din dotarea Brigăzii „Ştefan cel Mare”.

De notat că după depunerea jurământului militar, soldaţii beneficiază de patru zile de concediu, ulterior fiind repartizaţi în unităţile Armatei Naţionale.

Serviciul militar în termen durează 12 luni.

cu referire la www.army.md