12:35, marți, 22 martie, 2022

Pelerinaj Mănăstirea Curchi – Tabăra – Hirova – Butuceni

Programul Pelerinajului

Ziua 1

Plecarea din Chișinău la ora 07:00.

Participarea la Sfînta Liturghie la Mănăstirea Curchi

Vizitarea tuturor Mănăstirilor incluse în program:

Mănăstirea Curchi se află in centrul Moldovei. Fondată la originile raului Cogilnic, mănăstirea are hramul ”Naşterea Maicii Domnului” si reprezinta unul din cele mai însemnate monumente ale arhitecturii moldoveneşti din Basarabia.

Mănăstirea Curchi

Mănăstirea Tabăra cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” este o manastire de calugarite din partea centrala a Republicii Moldova. In mănăstire sunt păstrate două vechi icoane a Maicii Domnului cu Pruncul Iisus, datând din 1821.

Mănăstirea Tabăra

Mănăstirea Hirova a fost cândva un locaș mare, frumos şi bogat din Moldova. În perioada interbelică mănăstirea număra aproape 200 de călugăriţe. Mănăstirea Hirova se află la doar 5 km depărtare de mănăstirea Curchi, o mănăstire recent restaurată.

Mănăstirea Hirova

Schitul Butuceni este cel mai pitoresc complex monastic al Basarabiei se află pe malurile stâncoase ale râului Răut. Iniţial au existat şase ansambluri de peşteri, din care astăzi se mai disting două locuri de vieţuire monahală, datând din jurul veacului al X-lea: mănăstirea lui Bosie şi mănăstirea Butuceni. Sunt multe asemănari cu mănăstirea Ţipova sau cu mănăstirile rupestre de la Basarabi, din Dobrogea.

Mănăstirea Adormirii Maicii Domnului din Butuceni

Întoarcerea în Chișinău la orele 19:00 – 20:00.

Prețul Pelerinajului

• Preț pentru Adult 319 MDL
  • Copii de la 2 la 7 ani 160 MDL
  • Copii până la 2 ani Gratis