8:30, vineri, 16 aprilie, 2021

Pe lângă biserica cu hramul „Sfânta Treime cea de Viață Dătătoare” din Konkovo, or. Moscova, a fost instituită Reprezentanța Bisericii Ortodoxe din Moldova

Printr-o ordonanță a Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril, din 12 aprilie 2021, pe lângă biserica cu hramul „Sfânta Treime cea de Viață Dătătoare” din Konkovo, orașul Moscova (Храм Троицы Живоначальной в Конькове), a fost instituită Reprezentanța Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Prin decretul Patriarhului, paroh al bisericii „Sfânta Treime” din Konkovo a fost numit Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove Vladimir, cu eliberarea Înaltpreasfinției Sale din funcția de paroh al sfântului locaș cu hramul „Intrarea în biserică a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu” din Barâși, or. Moscova.

Ajutor al parohului a fost numit Protoiereul mitrofor Vitalie Pânzari, cleric al Eparhiei de Chișinău.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la http://www.patriarchia.ru/