Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:45, miercuri, 5 septembrie, 2012

Patriarhul Ecumenic dă o mână de ajutor celor săraci în Creta

Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului, s-a aflat astăzi 4 septembrie 2012, printre ortodocşii din Insula Creta. Ierarhul constantinopolitan a dăruit ajutoare medicale (medicamente şi material sanitar) celor aflaţi în suferinţă în localitatea Rethymnon. Acestea vor fi primite de către cetăţenii care nu au asigurare medicală şi care se află în boală dar şi în condiţii materiale precare.
Patriarhul şi-a exprimat simpatia pentru săracii lumii şi a spus că doar prin credinţă şi întrajutorare poate fi depăşită criza financiară şi economică severă a ţării.
Mitropolitul Evghenios de Rethymnon şi Avlopotamos a mulţumit patriarhului grec şi a vorbit despre necesităţile acute ale celor săraci din eparhia sa, dar şi despre ajutorul pe care Biserica îl dă celor aflaţi în suferinţă, prin programe medicale şi filantropice extinse.

www.doxologia.ro