22:12, joi, 23 decembrie, 2021

OMS Moldova, cu suportul Uniunii Europene, a donat Mitropoliei Moldovei un lot de echipamente de protecție împotriva COVID-19

ÎPS Mitropolitul Vladimir s-a întâlnit astăzi cu Dr Miljana Grbic, reprezentantul OMS în Republica Moldova pentru a discuta măsurile de protecție împotriva COVID-19 și derularea Campaniei naționale de imunizare. În cadrul întâlnirii au fost discutate căile de colaborare și activitățile comune dintre OMS și Biserica Ortodoxă din Moldova pentru a spori procesul de vaccinare în țară.

În cadrul întâlnirii, OMS Moldova, cu suportul Uniunii Europene, a donat Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove un lot de echipamente de protecție împotriva COVID-19. Donația constă din 100 de tonometre, 100 de termometre infraroșu, 2.600 litri de dezinfectant și 50.000 de măști de protecție. Echipamentele donate vor fi repartizate în 100 de biserici și mănăstiri din țară.
„Prin receptivitatea și deschiderea cultelor religioase, vom reuși să informăm mai bine enoriașii și să transmitem mesaje de responsabilizare a comunităților și grupurilor religioase în ceea ce privește respectarea în continuare a măsurilor de prevenire a COVID-19 și vaccinare. Știm că oamenii sunt obosiți, stresați, mulți s-au simțit izolați, iar unii s-au confruntat cu violența domestică sau cu probleme de sănătate mintală. Mă refer aici inclusiv la grupurile vulnerabile, care au nevoie de sprijinul nostru în primul rând. Doar împreună, și cu ajutorul slujitorilor bisericii, vom putea depăși aceste vremuri grele. Suntem siguri că întâlnirea de astăzi și echipamentele oferite vor avea un impact pozitiv asupra sănătății publice și vor contribui la reducerea îmbolnăvirilor și salvarea de vieți”, a menționat dna Grbic.
„Biserica Ortodoxă din Moldova prețuiește știința medicală și multele beneficii ale acesteia. În acest context, atitudinea Bisericii a fost și rămâne una favorabilă vaccinării. Mitropolia salută și încurajează eforturile autorităților medicale de vaccinare a cetățenilor, care ar putea diminua și stopa actuala pandemie.”, a spus ÎPS Mitropolit Vladimir.
Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media cu referire la http://ms.gov.md/