21:56, duminică, 6 decembrie, 2015

O rugăciune de binecuvântare asupra celui de-al patrulea contingent al Armatei Naţionale în operaţiunea KFOR din Kosovo

12336064_914847041931294_402559940_n

Un grup de preoţi militari au citit o rugăciune de binecuvântare asupra celui de-al patrulea contingent al Armatei Naţionale în operaţiunea KFOR din Kosovo.

Evenimentul s-a desfăşurat la Ministerul Apărării în prezenţa ministrului Anatol Şalaru, prim-ministrului interimar, Gheorghe Brega, ambasadorului Italiei în Republica Moldova, Enrico Nunziata, şi ataşaţilor militari acreditaţi în ţara noastră.

Cel de-al patrulea contingent al Armatei Naţionale, care va pleca în Kosovo duminică, 6 decembrie curent, este format din 41 de militari profesionişti, dintre care un ofiţer de stat major, şapte genişti şi un pluton de 33 de militari, care va executa misiuni de securitate şi pază a obiectivelor militare şi de patrulare.

Misiunea contingentului KFOR-4, dislocat în baza militară italiană Camp Vilaggio din localitatea Pech, Kosovo, va dura şase luni.

Sursa: www.army.md