Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

6:56, marți, 21 februarie, 2023

O nouă ediție a broșurii „ÎNDREPTAR pentru Spovedanie alcătuit de Arhimandritul Sofian Boghiu”

Sectorul Sinodal „Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale” din cadrul Mitropoliei Moldovei anunță despre o nouă ediție a broșurii: ÎNDREPTAR pentru Spovedanie alcătuit de Arhimandritul Sofian Boghiu.

Președintele Sectorului Sinodal „Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale”, Prot. Marin Cij ne-a comunicat că această broșură a fost editată pentru prima dată anul acesta, în luna martie, într-un tiraj de 1000 de exemplare, iar acum, în ajunul Postului Mare au fost tipărite încă 5000 de exemplare.

Îndreptarul de Spovedanie conține învățături folositoare pentru pregătirea către Taina Mărturisirii – considerată una dintre primele trepte ale procesului de creştere duhovnicească. Mărturisirea a fost instituită de Însuşi Domnul nostru Iisus Hristos după Învierea Sa din morţi: „Luaţi Duh Sfânt; cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute” (Ioan 20, 22-23).

Învățăturile cuprinse în această broșură au fost preluate din volumul: Arhimandrit Sofian Boghiu, „Buchet de cuvântări, predici și meditații”, editat la Editura IBMBOR, București, 2006, p. 268 – 284.

Cartea poate fi procurată de la magazinul de obiecte şi literatură bisericească, str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei, mun. Chişinău, tel: (+373 22) 23-20-73, precum și din magazinul bisericesc „Clopotniţa Moldovei” din scuarul Catedralei mitropolitane (Piaţa Marii Adunări Naţionale 1), tel. de contact: (+373 22) 22-61-94.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media